Nájdete nás na Facebooku

Kto je online

Momentálne online: 0 používateľov a 0 návštevníkov.
Počítadlo prístupov:

 

Na otázku z titulky môžme odpovedať jednnoducho : na správu našich domov a bytov, predsa.

 

Pozrime sa na ne teda bližšie.

Som rodený Bratislavčan, vyrastal som v paneláku a potom som sa presťahoval do ďalšieho paneláku. Vždy ma zaujímalo to ,ako bývam, v akom prostredí sa pohybujem a na rozdiel od susedov mi veci okolo domu neboli ľahostajné. Takže som sa aktívne zúčastňoval pri prevodoch bytov do OV, založil som dve spoločenstvá vlastníkov bytov a podielal sa aktívne na ich fungovaní.

 

Zo získaných skúseností viem následovné.

 

– Správcovské firmy, ako profesionálne organizácie sú pre väčšinu bytových domov zbytočné, a prežívajú len preto, lebo si myslíme že nedokážeme správu domu vykonávať sami. Udržujú nás v omyle, že ide o činnosť ktorú zvládnu len oni, rečami o tom aké je to komplikované, opak je pravdou.
Správu domu ako si ďalej ukážeme zvládne aj priemerne vzdelaný , bežný občan ovládajúci základné technické a právne záležitosti a počítač. Hlavným faktorom je chuť do práce a troška altruizmu.

 

– Každý dom má nejakého svojho “doverníka” človeka ktorý sa stará o dom a záleží mu na tom, kde a ako býva. Takýto človek komunikuje s obyvateľmi a správcom a v podstate za správcu urobí polovicu roboty (zadarmo !!!)

 

– Problémom, prečo sa ľudia sami nehrnú do správy domu, je fakt, že nechcú riskovať konflikty zo susedmi ( lebo vždy nejaké vzniknú) a radšej si zvolia cestu ľahšieho odporu a nájdu si správcovskú firmu, ktorá slúži ako hromozvod problémov. Toto je síce nesporná výhoda, ale správcovská firma, ako zo skúseností vieme, väčšinou problémy aj tak nevyrieši.

 

– Práve naopak, množstvo problémov vzniká práve z dôvodu správcovskej firmy. V Bratislave poznáme prípady :
o Presnonálne ( nedostatok, a neodbornosť pracovníkov).
o Neodborné a nekvalitné práce na domoch
o Správca nekomunikuje s obyvaťeľmi
o Neprehľadné nakladanie s finančnými prostriedkami domu
o Sprenevera finančných prostriedkov
o Zlé, nepresné, a neprehľadné vyúčtovania nákladov spojených zo správou domu
o Škody na domne spôsobené zanedbávaním povinností správcu
o Okrádanie obyvaťeľov formou provízii od dodávateľských firiem

 

 

Teraz je namieste ešte raz sa opýtať : Stojí toto všetko za to, že si dom nespravujete sami (formou spoločenstva vlastníkov bytov ,SVB), ale niekto cudzí, kto o problémoch domu nemá potuchy, nepozná vzťahy medzi obyvaťeľmi a chce na tom len a len zarobiť čo najviac ??????

Správcovská firma a jej zamestnanci nemajú žiadnu inú pohnútku a motiváciu spravovať Váš dom, iba finančný prospech. Na rozdiel od obyvateľov, ktorí v dome bývajú a ich primárnym cieľom je zlepšiť svoje prostredie a efektívne vynakladať prostriedky na to určené. Cieľom správcovskej firmy nie je jedno ani druhé. Práve naopak, čím je Váš dom v horšom stave, tým viac opráv bude správca vykonávať a tým viac provízii dostane od dodávateľských firiem. Čím menej efektívne bude hospodáriť o to viac môže navyšovať platby za správu a do fondu údržby a opráv.
Takže ciele správcovskej firmy sú presne opačné, ako ciele obyvaťeľov domu.

 

 

 

Hlavné činnosti pri správe domu (tých činností môže byť viac, ale najdôležitejšie sú)

Uzavretie zmlúv a pravidelné platby dodávateľom energíí (elektrárne, vodárne, plynárne, teplárne).
Uzevretie zmlúv  a pravidelné platby za odvoz a likvidáciu odpadu, havarijnú službu, servis výťahov, upratovanie a pod.

Uzavretie zmluvy a platby za poistenie domu.
Uzatváranie zmlúv a platby za remeselné práce na dome.

Určenie výšky zálohových platieb a príspevkov do fondu údržby a opráv.
Kontrola týchto platieb, upomienkovanie neplatičov.
Odpočty meračov, kontrola stavov meračov apod.
Príprava vyúčtovania
Vedenie účtovníctva a ekonomickej agendy.
Plán údržby domu

Vybavovanie technických potvrdení, vybavuje sa len raz za čas (napr. energ. certifikát, revízne správy a pd.)

Organizácia stretnutí obyvateľv (valné zhromaždenie 1x ročne)
Komunikácia s obyvateľmi, dodávateľmi, a pod.

 

 

Znie to možno komplikovane, ale …. :

 

Zmluvy na energie, odpad, havarijnu službu, výťah, poistenie a pod. uzatvárate len raz, ceny sú pevne dané a ani správcovská firma Vám nevybaví lepšie podmienky (skôr naopak, nechá si províziu)

Measčné úhrady cez internet banking Vám nezaberú viac ako pár minút, cez internet banking takisto kontrolujete prichádzajúce platby od obyvateľov.
Remeselné a iné práce na dome si apoň vyberiete sami podľa seba a referencíí a určite zjednáte lepšiu cenu. Veď to ide aj z vašich vlastných peňazí !

Určite sa nájde v dome technicky zručný sused, ktorý bude vedieť takéto práce odkontrolovať alebo drobné práce vykoná aj sám a niečo si privyrobí napr.k dôchodku.
Plán údržby domu urobíte na stretnutí obyvateľov za pomoci prizvaných firiem, alebo techikov.
Vyúčtovanie, vedenie účtovníctva a ostatné ekonomické činnosti Vám pomôže urobiť počítačový program, alebo externá účtovnícka firma.

 

Ostáva nám komunikácia zo susedmi, toto je asi tá najťažšia časť práce, zaberie Vám najviac časua energie , s týmto Vám nik nepomôže. Ale ak už teraz robíte domového dôverníka, alebo takého poznáte, tak viete, že na jednej strane na neho tlačia susedia, a na druhej bojuje zo správcom, takto bude len na jednom fronte a ešte to môžte mať zaplatené.
V dnešnej dobe ekonomickej krízy a vysokej nezamestnanosti je toto určite dobá cesta k zlepšeniu finančnej situlácie a k skvalitneniu vlastného bývania.

 

 

Radi vám pomôžeme a odpovieme na Vaše otázky.

 

Prajem vám veľa úspechov pri spáve vášho domu.

 

Pozrite tiež Rebríček správcovských spoločností

(4394)

8 thoughts on “Na čo je nám správcovská firma !?

 1. Veľmi dobrá myšlienka. Hlúposť niektorých ľudí je však bezhraničná až do neba volajúca. Okrádať svojim správcom sa nechávajú často dobrovoľne aj napriek vedomosti, že sa tak deje. Som rád, že sa tejto téme konečne niekto venuje. Správcu si treba pred zvolením dobre preveriť a počas výkonu jeho činnosti stále kontrolovať. Treba si uvedomiť, že na tie provízie pre správcu sa musíme poskladať všetci.

 2. Sorry, ale mam vyhrady k niektorym tvrdeniam z clanku. Pomozem si prikladom: aj lekar poskytuje sluzby a nechava si za to platit a (ked pojdeme do dosledkov) tak nie je jeho zaujmom, aby bol jeho pacient navzdy zdravy – z coho by potom zil, ze? To ale neznamena, ze sa vsetci mame liecit sami, alebo ze neexistuju vyborni lekari

  Sprava bytu je tiez sluzba a teda zalezi na ludoch, ktori tu sluzbu poskytuju. Poznam minimalne dva domy, kde maju zdruzenie (Haanova a Banselova) a ako blbo dopadli! Spravca sam nemoze okradat dom bez (minimalne ticheho) suhlasu, alebo aj particpacie ludi z domu (vyboru) imho. Takze argumentom, ze ak mate zdruzenie, je vsetko OK – nesuhlasim. Ale mozem sa mylit, nikto nie je neomylny :-)

 3. Cyrilova, dakujem za komentár. Je to môj osobný názor, podporený skúsenosťami, som rád že niekto má aj iný. O tom je diskusia, a o tom je tento portál.

  p.s. : Lekár by mal byť platený za zdravie klienta, a nie za jeho choroby, tak ako je to teraz v zdravotníctve v celom západnom svete. Akú motiváciu má lekár, farmaceuti a poisťovne, aby bol pacient zdravý? Žiadnu… Práve naopak, zarobia jedine na jeho chorobe. Ľudia by sa mali liečiť sami a žiť zdravo, zdravo sa stravovať a hýbať sa. Za toto by mali byť lekári platení, aby ľudí viedli k zdravému životnému štýlu. Žial, takých ako ste Vy je väčšina a práve preto je tento svet taký aký je.

 4. Samozrejme: ved je to len diskusia :-)
  Pisala som, ze vsetko je o ludoch, tak ako su aj horsi, aj dobri lekari, tak isto aj v zdruzeniach mozu byt zlodeji a opacne: aj v spravcovskych spolocnostiach mozu byt slusni ludia (btw: teraz takych budeme hladat) :-)

  Tiez som cely moj pracovny zivot robila v sluzbach (ekonomika, uctovnictvo, dane) a vsetci moji zakaznici stale chceli dotiahnut niekoho dalsieho, lebo som sa o nich starala „ako o vlastnychL”. V tom som bola (ako sa vravi) „stara skola“, musela som dalsich zakaznikov odmietat, lebo “nenazranost” by sposobila nekvalitu mojich sluzieb …

  Co je pre mna ale teraz smutne, praveze medzi mladymi ludmi stretavam takych, ktori svoje sebecke zaujmy pretlacaju vedome na ukor ostatnych a to nielen proti moralke a dokonca aj proti zakonom. Spoliehaju sa asi na to, ze ludia si nebudu branit svoje prava. Velmi dufam, ze sa tato oblast spolocenskeho zivota zmeni, inak … vas mladych mozem iba polutovat, ze aky strasny svet si to chystate, a ako sa vam to raz vsetko vrati aj s urokami …

 5. Cyrilova máš podľa mna veľkú pravdu, plne s Tebou súhlasím. Svet sme zdedili v hroznom stave a sami pokračujeme v demontáži morálneho systému, bez toho aby sme si to uvedomovali. Kto nepresadzuje bezohľadne sebecké záujmy je považovaný dobreže nie za čudáka. Nerád by som však upadol do uplného marazmu, táto stránka je dôkazom toho, že nie všetci zostali apatickí. Aj keď, ktovie ako dlho im to vydrží. Držme palce.

 6. To kam sa dostala tato diskusia ? Posledna moja poznamka k tomuto.

  Ten “strašný svet” si nechystáme my, ten strašný svet nám prichystala generácia našich rodičov ( my chystáme svet zas pre naše deti) a úroky vracať nemáme z čoho, lebo nám tu nechali len rozkradnuté Slovensko. Aká generácia sú megazlodeji ako Fico, Dzurinda, Mečiar, Slota ???? Nie náhodou tá vaša ???

 7. nuz, asi by bolo treba (bez jedom zatemnenych oci) pozriet dolu, kto s filozofickymi vetami o svete zacal (cit: Žial, takých ako ste Vy je väčšina a práve preto je tento svet taký aký je.)

  mimochodom: moje svedomie je ciste, ziadneho z megazlodejov som nikdy nevolila a o deti sme sa postarali kolko sme vladali nasou trpezlivou dlhorocnou pracou, teda: ziadne privatizacie, ziadne uvery, ziadne neuhradene zavazky… za nami zostava cisty stit

Pridaj komentár