Nájdete nás na Facebooku

Kto je online

Momentálne online: 0 používateľov a 0 návštevníkov.
Počítadlo prístupov:

Bratislavčania sú už roky zúfalí z parkovacej politiky v našom meste. Áut i v dôsledku každodennej migrácie za prácou z priľahlých obcí stále pribúda. Nádej na zlepšenie tohto stavu je viac ako mizivá, prognózy hovoria o opaku – o stúpajúcom zahusťovaní dopravy.

Primátor Bratislavy predložil v roku 2015 návrh Všeobecne záväzného nariadenia (VZN) o dočasnom parkovaní motorových vozidiel na vymedzených úsekoch miestnych komunikácií na území hlavného mesta SR, výške úhrady za dočasné parkovanie motorových vozidiel, spôsobe úhrady a preukázania jej zaplatenia. Dúfa, že týmto VZN sa nepriaznivá situácia s parkovaním zlepší, preto k jeho schváleniu nabáda všetky mestské časti.

V Starom Meste odsúhlasili návrh VZN s pripomienkami, rovnako tak v Novom Meste, ktoré navrhuje aj konkrétne zóny. V Ružinove neprešlo súhlasné stanovisko, ale ani návrh na vyjadrenie nesúhlasu.  V Karlovej Vsi odmietli návrh VZN s tým, že žiadajú, aby mesto dalo svoje komunikácie III. a IV. triedy do správy mestských častí, rovnako ako aj mestské pozemky, ktoré mestské časti vytypujú na výstavbu nových parkovacích miest. V Dúbravke vyčítali návrhu to, že neprihliada na problém, ktorý má väčšina mestských častí Bratislavy, a to je parkovanie večer a v noci. Návrh podľa poslancov Dúbravky takisto nemotivuje ľudí vzdať sa auta v prospech verejnej dopravy. Pripomienky mestských častí sa budú následne vyhodnocovať a upravené riešenie budú pripomienkovať komisie mestského zastupiteľstva, občania, Mestská rada Bratislavy a mestskí poslanci.

Čo je obsahom navrhovaného VZN:

  • VZN rozdeľuje vodičov na rezidentov (s trvalým pobytom v Bratislave) a abonentov
  • výška celoročnej rezidenčnej karty sa bude pohybovať od 20 do 100 eur
  • výška rezidenčnej karty pre každé ďalšie vozidlo sa môže pohybovať v násobku od 1 do 50
  • maximálny počet rezidenčných kariet pre jedného rezidenta alebo jeden byt určí mestská časť
  • výška abonentskej karty musí byť drahšia minimálne 5 násobne, maximálne 50 násobne
  • výšku poplatku za kartu určia poslanci jednotlivých mestských častí
  • za dočasné parkovanie sa bude platiť minimálne 20 centov, maximálne 5 eur za hodinu
  • zóny na rezidenčné parkovanie budú kopírovať územia jednotlivých mestských častí, prípadne mestské časti budú rozdelené ešte na ďalšie zóny
  • obyvatelia Bratislavy s trvalým pobytom a zakúpenou rezidenčnou kartou, budú mať v ostatných zónach 50% zľavu na dočasné parkovanie
  • kontrolu bude vykonávať mestská polícia a poverení zamestnanci mesta a mestských častí.

Deklarovaný systém rezidentského parkovania rezidentom negarantuje možnosť zaparkovania pred vlastným domom, nakoľko aj na miestach pre rezidentov bude možnosť spoplatneného parkovania. Rezidenti vo svojej zóne už pri prekročení hranice do inej mestskej časti, resp. aj v rámci jednej mestskej časti len inej zóny, sa stávajú návštevníkmi s hodinovou sadzbou parkovania na vyznačených parkovacích miestach.

Či tento systém v skutočnosti zlepší stav neúnosnej situácie s parkovaním v Bratislave, to ukážu až nové pravidlá uvedené do praxe. Pevne však dúfajme, že zámer neostane zase raz lepší ako jeho výsledok.

 

(11)

Pridaj komentár