Nájdete nás na Facebooku

Kto je online

Momentálne online: 0 používateľov a 0 návštevníkov.
Počítadlo prístupov:

V Bratislave som strávil väčšiu časť svojho života – od útleho detstva až do mojich 32 rokov. Teraz už pomaly desať rokov bývam v Banskej Bystrici, takže som taký bratislavský „odvandrovalec“. Keď sa naši presťahovali do čerstvo postaveného dúbravského sídliska, mal som len tri roky. Ako som postupne vyrastal, objavoval som v meste zákutia, v ktorých som sa cítil dobre: nábrežie Dunaja, Hviezdoslavovo námestie, uličky okolo Hlavného námestia, Devín, lesy Malých Karpát… Vždy som mal rád tieto miesta, no nikdy som si nedokázal vytvoriť skutočne blízky vzťah k mestu ako takému. Nedokázal som byť hrdý Bratislavčan a ani som žiadneho hrdého Bratislavčana nepoznal.

Osud to nakoniec tak zariadil, že som sa zamiloval do Bystričanky a zároveň si našiel celkom zaujímavú prácu v Banskej Bystrici. Odvtedy sa do Bratislavy rád vraciam, rád si zájdem na moje obľúbené miesta, no vrátiť sa sem žiť netúžim. Čo bolo pre mňa zvláštne: V Bystrici som stretol kopec ľudí, ktorí boli hrdí na to, že sú Bystričania. Ako novinár som mal možnosť rozprávať sa s Ivanom Čobejom, zakladateľom úspešnej nábytkárskej firmy Brik. Bystričanom, ktorý sa kvôli práci presťahoval do Bratislavy. Bol nešťastný z toho, že sa nemôže vrátiť do svojej milovanej Bystrice…

Vždy som rozmýšľal, prečo je také ťažké, stotožniť sa s Bratislavou ako so „svojim mestom“. Potom mi to prišlo: Bratislava nemá svoju jedinečnú dušu. Jej starú dušu, dušu nemecko – židovsko – maďarského Prešporka, milého mestečka na polceste medzi Pešťou a Viedňou, zabili komunisti. A novú dušu nikdy nezískala.

Po revolúcii bol práve tu najsilnejší tlak meniť podobu mesta nie podľa potrieb ľudí, ale podľa záujmov tých, čo sú pri peniazoch. Iste, takéto snahy boli aj v iných mestách, vrátane Banskej Bystrice. Nikde inde však nedochádzalo k tak velkému rozporu medzi usilím developerov a verejným záujmom. A nikde inde nie je zlyhanie samosprávy tak vypuklým problémom ako tu. Možno je to aj tým, že Bratislava sa stala mestom prisťahovalcov, ktorí sa síce pri návštevách rodnej dediny radi chvastajú službami otvorenými do neskorej noci, nákupno-zábavnými strediskami a inými atrakciami, no skutočné puto k tomuto mestu necítia.

Možno teraz, keď dospela druhá či tretia generácia rodených Bratislavčanov, potomkov pôvodných prisťahovalcov a keď zároveň rastie nespokojnosť so súčasným stavom nášho hlavného mesta, je šanca na zrodenie novej bratislavskej duše. Aká bude, to záleží od nás všetkých. Všetkých tých, ktorí prestanú byť pasívni a začnú sa o stav svojho mesta zaujímať. Rád svojou troškou ako novinár prispejem. A možno si toto mesto s nádhernými zákutiami, mesto, ktoré ma odchovalo, nakoniec zamilujem ako celok.

(2724)

Pridaj komentár