Nájdete nás na Facebooku

Kto je online

Momentálne online: 0 používateľov a 0 návštevníkov.
Počítadlo prístupov:

Invalidný dôchodca, bývalý mestský policajt z Dolného Kubína Pavol Pachník bojuje proti nezákonným všeobecne záväzným nariadeniam slovenských samospráv. Zistil, že prijímanie mestských nariadení v rozpore zo zákonom je u nás úplne bežnou praxou. Samosprávy si zo zákonov a Ústavy SR robia trhací kalendár.

Po tom, čo sa rozbehol na menších mestách, si P. Pachník vzal na paškál Bratislavu. Od marca tohto roka podal na bratislavské okresné prokuratúry podnety voči 19 nariadeniam. Týkajú sa mestských častí Čunovo, Karlova Ves, Nové Mesto, Rusovce, Vajnory, Záhorská Bystrica, Staré Mesto, Dúbravka, Ružinov, Devínska Nová Ves, Rača, Devín, Petržalka i samotného bratislavského magistrátu.

 

Väčšina z nich sa týka zákazu pitia alkoholických nápojov na verejnosti a zákazu voľného pohybu psov bez vôdzky. Nejde o to, že by takéto zákazy nemohli byť prospešné. Určite nie je príjemné, ak priestory detského ihriska znečisťujú voľne pobehujúce psy alebo sa na jeho lavičkách opíjajú bezdomovci. Podľa zákona však takéto zákazy nemôžu byť vyhlásené celoplošne, na celom území mesta alebo mestskej časti. Môžu byť vyhlásené len v konkrétnych priestranstvách, pričom zákaz v nich musí byť viditeľne označený, napríklad informačnými tabuľami.

 

Samosprávy si však takto jednak zľahčujú prácu, jednak dokážu viac vybrať na pokutách. Podľa P. Pachníka je takáto prax hrubým zásahom do ľudských práv. A pokutu aj tak nezaplatí bezdomovec, ktorému nič nemôžu vziať, ale slušný občan, ktorý si len chcel vypiť jedno pivo niekde na lavičke v parku. Slobodu jedinca by mala samospráva obmedzovať len v nevyhnutých prípadoch, tam kde to má zmysel. Celoplošné obmedzenie niektorej slobody je obyčajnou šikanou a porušením ústavy. V ďalšom období by si tento bojovník za spravodlivosť chcel posvietiť aj na nariadenia, týkajúce sa daní a financovania, na to si však najprv musí naštudovať príslušné zákony.

 

V štyroch bratislavských prípadoch už príslušná prokuratúra dala P. Pachníkovi za pravdu a napadnuté nariadenia označila za protizákonné. Ide o Karlovu Ves, Dúbravku, Ružinov a Petržalku. Samosprávy majú zo zákona 30-dňovú lehotu na nápravu protiprávneho stavu. Ak tak neurobia, hrozí im, že krajská prokuratúra na nich podá žalobu. V ostatných 15 prípadoch P. Pachník ešte len čaká na rozhodnutie alebo okresná prokuratúra jeho podnetu nevyhovela a on sa odvolal na krajskú prokuratúru.

 

Sme zvedaví, či budú samosprávy rozhodnutia prokuratúr rešpektovať alebo ich budú chcieť obísť kozmetickou úpravou napadnutých nariadení, ako sa to už stalo v iných mestách.

(3602)

Pridaj komentár