Nájdete nás na Facebooku

Kto je online

Momentálne online: 0 používateľov a 0 návštevníkov.
Počítadlo prístupov:

„Povráva sa, že Ružinov je najzelenejšia bratislavská štvrť. Stále to platí, stojí nás to však veľa síl bojovať s predstavenstvom. Už sme im aj priamo na verejnej schôdzi pohrozili fyzickou defenestráciou ,“ hovorí Mária Hasprunová, dôchodkyňa od Štrkovca, ktorá v Ružinove býva 50 rokov.

Koho to stojí veľa síl? Skúste uhádnuť. Nie, nie je do žiadne občianske združenie ani nadácia. Je to len skupina obyvateľov Štrkovca, starých známych a susedov, ktorí si nenechajú zastavať svoju štvrť chamtivými firmami. Vždy, keď sa o o nejakom takom zámere dozvedia, dajú si vedieť, nabehnú na zasadanie miestneho úradu a spravia tam cirkus.

 

Vyhadzovanie radných pánov von oknom hrozilo pred piatimi rokmi, za starostu Slavomíra Drozda. Developeri chceli zastavať okolie Štrkoveckého jazera výškovými budovami a zlikvidovať park miestnymi nazývaný Gaštanka. Ide o pás zelene, lemujúci Tomášikovu ulicu od križovatky s Rožňavskou až po Martinský cintorín .Vtedy bolo na zasadnutí ružinovského zastupiteľstva horúco. Rokovacia sála bola plná naštvaných obyvateľov. „Poslancom sme pohrozili defenestráciou a pripomenuli, že tie stromy, čo chcú vyrúbať, sme sadili my, vlastnými rukami v rámci  brigád,“ spomína M. Hasprunová. Podobných prípadov, keď občania prekazili nekalé biznis zámery, bolo viac. Napríklad plán urobiť z budovy detských jasiel erotický salón alebo plán na likvidáciu miestnej tržnice – vraj aj tam chceli postaviť s prepáčením bordel.

 

Čo už pani Hasprunovú vážne vytočilo, boli prelety vrtuľníka so stavebným materiálom priamo nad jej domom a husto obývaným územím. Netušila, ktorý developer takto otvorene porušuje zákony, ani kde stavia. Vrtuľník si však nafotila z okna svojho bytu a primátorovi, ružinovskému starostovi i médiám rozoslala e-mail nasledujúceho znenia:

Dobrý deň !
Od 3. 4. 2012 do dnes 13. 4. 2012 nám nad hlavami lieta helikoptéra a preváža náklady nad našimi hlavami !
Ohrozuje
1. náš súkromný majetok
2. naše životy
3. naše zdravie (hlukom)
čo je v rozpore o.i. aj s Ústavou.
Kto vydal povolenie na tento TEROR ?! Chcem naň podať trestné oznámenie.
V prílohách je fotodokumentácia, ktorú som dala aj na internet.“

 

Médiá na mail nereagovali (zaujínavé…), ale vrtuľník po tejto akcii zmenil trasu. Lenže mal smolu, pretože pani Hasprunová má zo svojho bytu výhľad na celú oblohu nad Ružinovom a tak ho opäť vyfotografovala a opäť posielala sťažnosti. Nakoniec prelety prestali. Pritom nespokojnej Ružinovčanke nikto oficiálne neodpovedal. Ona je však rada, že dosiahla nápravu. Každý deň sleduje ružinovskú oblohu, pripravená zasiahnuť, kedykoľvek by sa niečo podobné opakovalo.

(3686)

Pridaj komentár