Nájdete nás na Facebooku

Kto je online

Momentálne online: 0 používateľov a 0 návštevníkov.
Počítadlo prístupov:

Zuckermandel bola stará židovská štvrť, postavená pod Bratislavským hradom. Šikmé strechy malých, zväčša dvojposchodových domčekov akoby boli plynulým pokračovaním svahu hradného kopca. Pri pohľade na staré fotografie sa vaše oko poteší. Štvrť padla za obeť komunistom, dnes je na jej mieste pustá plocha s divo rastúcou vegetáciou, na ktorej sa schádzajú bezdomovci.

Tu prichádza dobrotivý developer, ktorý chce bývalej štvrti znovu vdýchnuť život a spraviť z nej miesto pre ľudí. Teda aspoň sa tak tvári. Stará známa J & T, ktorá svojim River Parkom zapratala časť dunajského nábrežia a zamedzila výhľad na rieku, chce tentoraz zastavať pás od električkového tunela až po existujúcu historickú zástavbu. Má ísť o klasické moderné hranaté budovy, niektoré z nich až sedemposchodové. Teda ak zostanú sedemposchodovými. Aj budovy River Parku mali byť podľa pôvodne prezentovaných plánov nižšie, developer ich potom v tichosti zvýšil.

 

Ale už aj v prezentovanej podobe vzbudzuje zámer J & T rozpaky. Niekoľko mesiacov vedú o ňom na rôznych internetových fórach diskusie jeho odporcovia i zástancovia. Čo je nápadné: zástancov je menej a používajú aj menej argumentov v prospech projektu. V zásade len dva:
1. Je to pekné, moderné, hádam by ste nechceli vrátiť Bratislavu do 19. storočia?
2. Vždy je to lepšie ako ten „bordel“, čo je tam teraz, tak čo by ste ešte chceli?

 

Zato argumentov proti projektu sa nájde viac a k veci:
1. Takáto moderná zástavba by sa ešte hodila niekde do širšieho centra (napr. na Plynárenskú), ale nie pod Hradný vrch a v nadväznosti na historickú Židovskú ulicu.
2. Vysoké budovy vizuálne zatienia Bratislavský hrad, ktorý tak prestane pôsobiť ako dominanta.
3. Vyrúbu sa vzácne stromy, výsadba mladých stromčekom, ktorú investor avizuje, nie je adekvátnou náhradou.
4. Stavby budú tesne nalepené na cestnú komunikáciu na Nábreží gen. Ludvíka Svobodu, čím vytvoria pocit stiesnenosti v okoloidúcich, podobne ako River Park.
5. Väčšina vizualizácií vyzerá celkom dobre, ale len vďaka tomu, že ide o pohľad zhora. Pri bežnom pohľade zdola bude projekt pôsobiť, ako sme už povedali o bod vyššie.
6. Daná lokalita má už teraz problémy s dopravou a projekt nijako nerieši zvýšenú dopravnú záťaž, ktorá môže priniesť na dunajské nábrežie úplné kolapsy v čase dopravných špičiek.

 

Proti výrubu starých stromov sa rozbehla aj podpisová akcia. Celý projekt je zatiaľ len v rovine investičného zámeru, je teda ešte šanca dosiahnuť v ňom nejaké zmeny. Že by sa ho podarilo celkom zvrátiť a miesto uniformných kociek by sa na hradný kopec vrátilo čaro rôznorodých domčekov starej židovskej štvrte – to už by hádam bolo čisté sci – fi…

(3838)

Pridaj komentár